Lise Mezunları için TAFE

| December 18, 2014 | 0 Comments

DÜNYAYI SİZE GETİRDİK

TAFE Türkiye olarak bir ilki gerçekleştirip, eğitimde dünya devi Avustralya devlet eğitim kurumu TAFENSW’i Türkiye’ye getirdik.

Lise mezunları olarak TAFE Türkiye eğitim kurumlarını seçmeniz için çok sayıda neden var;

 • Dünyaca Avustralya devlet eğitim kurumu TAFE’nin verdiği uluslararası standartta bir eğitimi Türkiye’de alacaksınız,
 • Hem prestijli bir kurumda, kaliteli eğitim alarak iş bulma şansınızı artıracak hem de sınavsız üniversitenin kapısını aralayacaksınız.
 • Diplomalı işsiz değil, İngilizce bilen hem meslek sahibi hem üniversite mezunu olacak, geleceğe güvenle bakabileceksiniz.
 • Eğitim dili İngilizce olacak, bunun için gerekli İngilizce’yi ustasından öğreneceksiniz.
 • Mezuniyetinizin ardından dilerseniz elde ettiğiniz uluslararasında tanınan sertifika ile iş yaşamına atılabilecek, veya dünyaca tanınan Avustralya’daki üniversitelere dikey geçiş yapabileceksiniz.
 • Böylesine dünya çapında eğitimi çok daha ekonomik elde edebileceksiniz.
 • Her yıl yaklaşık 500 000 öğrencinin eğitim için gittiği, yaşama standartları, insan hakları, çevre koruma gibi alanlarda övgüyü hak eden bir ülke olan Avustralya’da, ırkçılığı ve yabancı düşmanlığı hissetmeden, sizleri olduğunuz gibi kabul etmeye hazır bir toplum içinde eğitim görme şansını elde edebileceksiniz.
 • Üstelik yalnız olmayacak, size orada her an destek olacak kurum olan, Sydney merkezli Uluslararası Avustralya Eğitim Ajansı’nın (İnternational Education Agency Australia- IEAA Pty Ltd) desteği ile kendinizi güvende hissedeceksiniz.

 


FARKIMIZ DÜNYACA TANINMAMIZ

Uluslararasında tanınan, Avustralya’nın vasıflı eleman yetiştirmedeki uzman kurumu, 120 yıllık geçmişi, 130 kampüsü ve 500 000 öğrencisi ile Güney Yarım Küre’nin en büyük ve en köklü eğitim kurumu TAFENSW sertifikalarını yurt dışına çıkmadan, Türkiye’de elde edebilecek, dilerseniz iş yaşamına başlayacak dilerseniz üniversite’ye dikey geçiş yapabileceksiniz.

TAFE Türkiye olarak bir ilki gerçekleştirip, Avustralya devlet eğitim kuruluşu TAFE NSW ile işbirliği yaparak, İngilizce ve Meslek Eğitimi alanlarında TAFENSW sertifika programlarının Türkiye’de verilmesine önderlik ettik. Avustralya çapında hemen her yerde bulunan TAFE (Teknik ve İleri Eğitim Kurumları), Avustralya devletine ait eğitim kuruluşları olup ana hedefleri ekonominin ihtiyacı olan vasıflı eleman yetiştirmektir. Buna ek olarak, üniversiteye gitmek isteyenlerinde önünü açan TAFE kurumları, verdikleri eğitimin kalitesi nedeniyle mezunlarına üniversitelere sınavsız dikey geçiş olanakları da sağlamaktadır. Kısaca mezunlarını hem iş yaşamına hem üniversiteye hazırlayan bir kurumdur.

Vasıflı eleman yetiştirilmesinde dünyada lider konumunda olan Avustralya’daki TAFE Kurumları eğitimde devlet, TAFE yönetimi ve sektörler arasında sıkı bir bağ kurmuş, meslek eğitimi konusunda sektörlerin ihtiyacı doğrultusunda müfredat geliştirmeyi başarmış olup, müfredatın sektörlerin gelişen ve değişen ihtiyaçlarına uygun olarak değiştirilebilmesi için gerekli önlemleri almış kurumlardır. Ağırlıkla pratik eğitim veren TAFE kurumlarında, sektör deneyimi olan eğitmenler tercih edilmekte, eğitmenlerin sektörlerle ilişkilerini sürdürmeleri teşvik edilmektedir. Böylece sektörlerin güvenini kazanmış olan TAFE mezunları, mezun olur olmaz verilecek işi yapabilecek durumda oldukları için de tercih edilen eleman olmaktadırlar. Hatta iş bulmakta zorluk çeken üniversite mezunlarının %30’u TAFE sertifika programlarına katılarak, iş bulma şanslarını artırmaktadırlar.

Ulusal düzeyde, uluslararası standartlar göz önüne alınarak geliştirilmiş olan ‘Eğitim Standartları Çerçevesi’ sayesinde herhangi bir TAFE kampüsünde alınacak eğitimin bir başka kampüste alınacak eğitimden farkı olmamaktadır.

TAFENSW, Sydney’in başkenti olduğu New South Wales Eyaleti’nde sadece Avustralya’nın değil Güney Yarım Kürenin en büyük meslek eğitimi, işyeri eğitimi ve ön lisans eğitimi sunan eğitim kurumudur;

NSW çapında ,

10 Enstitü ,

130 Kolej

500,000’in üzerinde yerli ve uluslararası öğrenci

50,000’in üzerinde eğitmen, teknik ve idari personel ile,

3 ay dan 2 yıla kadar süreli 1200 alanda Meslek Eğitimi sağlayarak iş bulunması ve kapasitesinin yaratılmasını hedefleyen ve bunu başaran bir kurumdur.

Böylesine güçlü ve köklü eğitim kuruluşunun sertifikalarını Avustralya’ya gitmeden, TAFE Türkiye Teknik ve İleri Eğitim Kurumlarında eğitim görerek elde edebilirsiniz. Kısaca ‘dünyaya uzanan bir köprü kurduk, karar sizden yolunuzu açık etmek bizden’ diyoruz.


İngilizce’yi , 120 yıllık İngilizce eğitim deneyimi olan köklü bir kuruluşta öğreneceksiniz.

Avustralya’daki TAFE kurumları, meslek eğitiminde önderliği üstlendikleri gibi Avustralya’ya gelen göçmenlere İngilizce öğretilmesinde de önderliği üstlenmiş, ana dili İngilizce olamayanlara İngilizce öğretme konusunda uzmanlaşmıştır. Öğretmenleri son derece nitelikli ve deneyimli olan TAFE kolejleri, kar kaygısı gütmeden kaliteli eğitimi hedeflemekte, bu alanda teknolojideki son gelişmeleri takip etmektedir.

TAFE Kolejlerinde verilen eğitimin kalitesi tüm üniversiteler ve diğer eğitim kuruluşları tarafından da kabul edildiğinden, İngilizce hazırlık programının ardından diğer eğitim kuruluşlarına doğrudan geciş de mümkün olmaktadır. TAFE Türkiye, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitim kurumları ile de gerekli bağları kurarak benzer geçişleri bu ülkelerdeki eğitim kurumları ile de kurmayı hedeflemektedir.

TAFE Türkiye, böylesine köklü bir eğitim kurumunda İngilizce öğrenme fırsatını ayağınıza getirmiştir. İngilizce öğretmek bir sanattır, İngilizce’yi ustasından öğrenin diyoruz.


Diplomalı işsiz olmak yerine İngilizce bilen, yurt içinde ve uluslarasında geçerli meslek sahibi olup, iş yaşamına atılabileceksiniz.

Türkiye’de üniversite mezunları arasında işsizliğin yüksek olduğu, öte yandan sektörlerin vasıflı eleman bulmakta zorlandığı, ekonominin ihtiyacı olan ara insan gücü açığının kapatılması için köklü değişiklikler yapılması gerektiği sıkça dile getirilmekte, meslek eğitimi giderek daha da önem kazanmaktadır.

TAFE Türkiye olarak bu konuda da bir ilki gerçekleştirerek, dünyaca tanınan TAFE NSW İngilizce meslek eğitimini Türkiye’ye getirdik.

TAFE Türkiye, TAFE NSW’in sektörlerle sıkı bağlar kurma staratejini Türkiye’de de uygulamayı hedeflemekte, bu çerçevede girişimlerde bulunmaktadır. Hedefimiz, Avustralya’da oldugu gibi sektörlerin mezunlarımızın eğitim kalitesine güvenini inşa etmektir. Kolejlerimizde verilecek, sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanacak kaliteli uygulamalı eğitimin yanısıra, sektörlerle kurulacak sıkı bağların, mezunlarımızın iş bulmasında etkili olacağı inancındayız.

Dolayısıyla, TAFE Türkiye Teknik ve İleri Eğitim Kurumlarında alacağınız, yurt içi ve dışında geçerli sertifikalarla İngilizce bilen meslek sahibi olarak iş yaşamına atılabilirsiniz.


TAFENSW İngilizce ve Sertifika IV düzeyindeki meslek egitimini TAFE Türkiye’de tamamlayıp, ön lisans programına TAFENSW’de devam edebileceksiniz.

TAFE Türkiye Kolejleri’nde çok çeşitli eğitim seçenekleri sunulacaktır. Son derece esnek olan eğitim programlarımızda eğitimin bir bölümümü Türkiye’de, bir bölümünü ise Avustralya’da yapabilirsiniz.

Sözgelimi;

 • Sertifika III İngilizce eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de,
 • Sertifika IV Meslek Eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de,
 • Diploma (Ön Lisans Eğitimi)(1 yıl) TAFENSW Avustralya’da,

Olacak şekilde eğitim görebilirsiniz.

Eğer daha önce İngilizce eğitim aldıysanız, düzey belirleme sınavımıza girerek geçerli notu aldığınız takdirde, İngilizce Hazırlık Yılı’nı atlayabilir veya düzeyinize göre daha üst kurlardan başlayarak, hazırlık yılını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.


TAFENSW İngilizce ve Sertifika IV düzeyindeki meslek egitimini TAFE Türkiye’de tamamlayıp, ön lisans programına TAFENSW’de devam edebilecek, sonrasında sınavsız üniversiteye geçiş yapabileceksiniz.

Hem meslek eğitimi hem üniversite eğitimi olsun diyorsanız;

 • Sertifika III İngilizce eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de
 • Sertifika IV Meslek Eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de Diploma (Ön Lisans Eğitimi)(1 yıl)
 • TAFE NSW Avustralya’da Üniversite Eğitimi Avustralya’da

Olacak şekilde eğitim görebilirsiniz.

Eğer daha önce İngilizce eğitim aldıysanız, düzey belirleme sınavımıza girerek geçerli notu aldığınız takdirde, İngilizce Hazırlık Yılı’nı atlayabilir veya düzeyinize göre İngilizce Hazırlık Yılı’na daha üst kurlardan başlayarak, hazırlık yılını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.


Veya TAFE Türkiye’de TAFENSW İngilizce eğitimi ve Sertifika IV düzeyindeki meslek eğitiminin ardından sınavsız Avustralya’da, YÖK tarafından olduğu kadar uluslarasında da tanınan Avustralya devlet üniversitelerinde eğitiminize devam edebileceksiniz.

Sertifika IV ile meslek eğitimi için gerekli niteliğe sahip olduğunuza karar vererek hem YÖK hem uluslararasında tanınan üniversite derecesine sahip olmak isterseniz, bu durumda şu seçeneği tercih edebilirsiniz;

 • Sertifika III İngilizce eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de
 • Sertifika IV Meslek Eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de
 • Üniversite Eğitimi Avustralya’da

Eğer daha önce İngilizce eğitim aldıysanız, düzey belirleme sınavımıza girerek geçerli notu aldığınız takdirde, İngilizce Hazırlık Yılı’nı atlayabilir veya düzeyinize göre İngilizce Hazırlık Yılı’na daha üst kurlardan başlayarak, hazırlık yılını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.


Veya TAFE Türkiye’de TAFENSW İngilizce eğitiminin ardından, sınavsız Avustralya’da, YÖK tarafından olduğu kadar uluslararasında da tanınan Avustralya devlet üniversitelerinde eğitiminize devam edebileceksiniz.

Diyelim ki, meslek eğitimi tercihiniz değil, üniversite sınavı sizi çok korkutuyor, size sadece diploma verecek ama iş bulmanızda hiç mi hiç işe yaramayacak bir eğitim yerine sınavsız gidebileceğiniz, hem YÖK tarafından tanınan hem de uluslararasında geçerliliği olan üniversite eğitimi almak istiyorsunuz. Bu durumda tercihiniz şu olabilir;

Sertifika III İngilizce eğitimi (1 yıl) TAFE Türkiye’de

Üniversite Eğitimi (3 veya 4 yıl) Avustralya’da

Eğer daha önce İngilizce eğitim aldıysanız, düzey belirleme sınavımıza girerek geçerli notu aldığınız takdirde, İngilizce Hazırlık Yılı’nı atlayabilir veya düzeyinize göre İngilizce Hazırlık Yılı’na daha üst kurlardan başlayarak, hazırlık yılını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.


Dünyaca tanınan TAFENSW sertifika ve ön lisans diplomaları ile Avustralya Üniversite diplomalarını, eğitiminize TAFE Türkiye’de başlayarak çok daha ekonomik elde edebileceksiniz.

Avustralya’daki TAFE Kurumlarında;

1 yıllık İngilizce kurs ücretleri 13,600 AUD

1 yıllık sertifika ve diploma ücretleri 12,000 – 15,000 AUD

1 yıllık ortalama yaşama gideri 18,000 AUD civarındadır.

Bu durumda sözgelimi 1 yıllık İngilizce kursunu Avustralya’da TAFE kolejinde yapmanın toplam bedeli 13,600 kurs ücreti + 18,000 yaşama gideri = 31, 600AUD iken aynı programı TAFE Türkiye’de yalnızca okul ücreti olan 10,000 AUD ödeyerek ailenizin yanında tamamlayabilirsiniz.

Dolayısıyla eğitiminizin önemli bir bölümünü Türkiye’de tamamlamak, eğitim maliyetinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Eğer daha önce İngilizce eğitim aldıysanız, düzey belirleme sınavımıza girerek geçerli notu aldığınız takdirde, İngilizce Hazırlık Yılı’nı atlayabilir veya düzeyinize göre İngilizce Hazırlık Yılı’na daha üst kurlardan başlayarak, hazırlık yılını daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.


TAFE Türkiye’de elde ettiğiniz Sertifika IV düzeyindeki meslek eğitiminizle, Avustralya’da uluslararası öğrencilere tanınan haftada 20 saat çalışma hakkını, kendi mesleğinizde çalışarak kullanma şansı yakalayabileceksiniz.

Avustralya’da yurt dışından gelen öğrencilere haftada 20 saat çalışma olanağı vermektedir. Böylece öğrenciler hem okumakta hem de giderlerinin bir bölümünü karşılayabilme olanağı elde etmektedirler. TAFE Türkiye kolejlerinden elde edeceğiniz sertifikalar ve yine kolejlerimizde vereceğimiz iş arama teknikleri ve yöntemleri kursları sayesinde, mesleğinizde çalışma olanağı elde edebilirsiniz. Böylece bir yandan eğitiminize devam ederken, bir yandan da cep harçlığınızı kendi mesleğinizde çalışarak karşılama olanağı elde edebilirsiniz.

 


TAFE Türkiye’de elde edeceğiniz TAFENSW sertifikaları veya Avustralya’da elde edeceğiniz TAFE NSW diplomaları ve üniversite diplomaları ile yurt dışına çıktığınızda, denklik sorunu yaşamayacaksınız.

 

Avustralya’da verilmekte olan sertifika ve diplomalar uluslararasında da tanındığından, yurt dışına çıktığınızda sertifika ve diploma denklik problemi yaşamayacaksınız.


TAFE Türkiye’de yapacağınız eğitimle, Türkiye’nin temel sorunlarından biri olan ara insan gücü açığını kapatanlardan biri olacak, geleceğe güvenle bakabileceksiniz.

TAFE Türkiye, TAFE NSW SWSI ile bu işbirliğinde, Türkiye’nin ara insan gücü açığını kapatmasında katkıda bulunmayı hedeflemektedir. İngilizce bilen meslek sahibi olacak olan mezunlarımızın iş dünyasına girmesi ve aranan eleman haline gelmesi, projenin başarısının tescili olarak görülecektir

Category: Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *